سبد خرید خالي مي باشد

ویزا F1 ( ویزای دانشجویی و یا ویزای تحصیلی در آمریکا ) چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

ویزا F1 ( ویزای دانشجویی و یا ویزای تحصیلی در آمریکا ) شامل افرادی می شود که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارند و یا تمایل به یادگیری زبان انگلیسی دارند و در پایان دوره مد نظر مدرکی دریافت می کنند. البته توجه داشته باشید که افرادی با ویزاهایی غیر از این نوع ویزا در آمریکا اقامت دارند نیز حق تحصیل در آمریکا را دارند به شرطی که هیچ تداخلی با ویزایی که گرفته اند نداشته باشد.

شرایط لازم برای گرفتن ویزا F1 ویزای دانشجویی:

1. شما باید از یکی از دانشگاه های معتبر که مورد تأیید دولت باشد ، پذیرش گرفته باشید.

2. به هدف تحصیل به طور تمام وقت به آمریکا سفر کنید و در یک دوره یا برنامه ای شرکت کنید که قصدی حرفه ای یا تحصیلی داشته باشد.

3. به قدر کافی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

4. از نظر مالی تأمین باشید و در مدت زمانی که در آمریکا اقامت دارید نیازی به اشتغال در آمریکا نداشته باشید. شما باید مدارکی ارائه دهید که ثابت کند به لحاظ مالی مشکلی نخواهید داشت.

به جزء ترم آخر دانشگاه هیچ استثنایی برای تحصیل در آمریکا وجود ندارد و دارندگان ویزا F1 باید به طور تمام وقت مشغول به تحصیل باشند. برای دانشجویان مقطع کارشناسی این به آن معناست که در هر ترم باید 12 واحد درسی انتخاب کنند و در مقطع کارشناسی ارشد( و مقاطع بالاتر ) باید 8 واحد درسی انتخاب کنند.

ویزای دانشجویی شامل حال کسانی که هنوز موفق به کسب پذیرش نشده اند نمی شود. دانشگاه باید فرم I-20 را پر کرده و برای دانشجو بفرستد تا آن را به همراه دیگر مدارک به سفارت و یا کنسولگری ارائه دهد. این فرم نشان دهنده پذیرش شما در آن دانشگاه است. افرادی که می خواهند قبل از انتخاب دانشگاه و دیدن این مؤسسات به آمریکا سفر کنند باید برای ویزای(B2) توریستی اقدام کنند و قصد خودشان را از سفر به آمریکا به مسئول ویزا بگویند تا بعدها برای تبدیل ویزای B2 یا توریستی به ویزا F1 یا دانشجویی با مشکلی مواجه نشوند.

امتحان تافل برای کسانی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ها الزامی است.

برای اثبات توانایی مالی باید مدارکی ارائه دهید که از مراکز مورد تأیید دریافت کرده باشید و اگر شخصی شما را حمایت می کند ، آن شخص نیز باید ثابت کند که این توانایی را دارد.

چه موقع برای ویزای دانشجویی اقدام کنیم؟

هر موقع از سال می توان برای گرفتن ویزا F1 اقدام کرد و هیچ محدودیتی برای صدور این ویزا وجود ندارد. برای حضور در کلاس در هنگام بررسی ویزای شما هیچ مشکلی وجود ندارد ولی ممکن است از طرف خود دانشگاه به لحاظ قوانین داخلی دانشگاه از حضور شما جلوگیری شود.

مزیت و محدودیت های ویزا F1 دانشجویی :

دارندگان این ویزا کارت می توانند داخل دانشگاه در طول مدت دانشگاه به طور پاره وقت مشغول به کار باشند اما برای تعطیلات تابستان باید تقاضا کنند. مزیت دیگر ویزا F1 این است که دارندگان ان می توانند تا 12 ماه پس از تحصیل برای کارآموزی در این کشور اقامت داشته باشند. دانشجویان رشته های مهندسی ، ریاضی، تکنولوژی و علوم تجربی می توانند علاوه بر آن 17 ماه ویزای خود را تمدید کنند.

از محدودیت های ویزا F1 این است که اگر شما بخواهید تغییر رشته دهید یا دانشگاه خود را عوض کنید بایستی اداره مهاجرت را از تصمیم خود آگاه کنید.

این ویزا هیچگونه استفاده دوگانه ندارد. یعنی شما نمی توانید هم به هدف تحصیل هم به هدف مهاجرت به آمریکا سفر کنید. در واقع اگر شما منتظر گرین کارت هستید، بسیار سخت است که تقاضای ویزای دانشجویی دهید یا آن را تمدید کنید.

در صورتی که قصد کارآموزی دارید، باید در مدت 90 روز برای خود کارفرما پیدا کنید، حتی اگر به صورت رایگان یا افتخاری باشد. تنها در صورتی که از رشته های مذکور باشید از این قاعده مستثنی هستید.

تعریف شغلی در فضای دانشگاه شامل موارد زیر است

∙ انجام کاری در محل دانشگاه مشخصا مربوط به دانشگاه شما است (شامل کارهای مربوط به کمک هزینه تحصیلی یا دستیاری)

∙ انجام کاری در محل شرکت‌های تجاری که خدماتی را مثل کتاب فروشی یا کافه‌ تریا به دانشجویان در داخل کمپ دانشگاه ارائه می‌دهند (شغل در محل شرکت‌های تجاری که خدمات مستقیم به دانشجویان ارائه نمی‌دهد مثل شرکت ساخت و ساز سازنده ساختمان دانشگاه، به عنوان شغلی در فضای دانشگاه طبق مقررات در نظر گرفته نمی‌شود)

∙ انجام کاری در خارج از فضای دانشگاه که از لحاظ آموزشی به دانشگاه وابسته است. وابستگی آموزشی باید به برنامه تحصیلی مقرر شده یا پروژه‌های قراردادی سرمایه گذاری شده برای تحقیقات در سطح کارشناسی ارشد یا دکتری مربوط باشد. در هر صورت، این شغل باید بخش جدایی ناپذیر از برنامه آموزشی و تحصیلی دانشجو باشد

از آنجایی که وضعیت شما همیشه مشروط به حمایت دانشگاه از شماست، باید قبل از اقدام یا پذیرش هر شغلی به دنبال راهنمایی و اجازه از دفتر دانشجویان خارجی باشید و از آنها بخواهید هر گونه مورد مبهمی را برای شما بیان کنند. همچنین برای اطمینان از اینکه تمام فرم‌های مناسب سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده را ارسال کرده و هر تاییدیه لازم از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده را دریافت کرده‌اید به راهنمایی دانشگاهتان نیاز دارید

آماده شدن برای مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

شما پیش از حضور در مصاحبه باید فرم آنلاین درخواست روادید غیرمهاجرتی DS-160 را برای درخواست روادید تکمیل کنید. اطمینان حاصل کنید که حتماً به همه سؤالات مندرج در فرم ها پاسخ داده باشید، در غیر این صورت فرم ها را از شما قبول نمی کنند. همچنین اسناد و مدارک زیر نیزلازم خواهد بود.

فرم I-20 یا DS-2019. این فرمی است که از دانشگاه یا سازمان حامی خود دریافت کرده اید و مؤید پذیرش شما در رشته یا برنامه تحصیلی مربوطه است. چنانچه فرم I-20 دارید

پذیرش از دانشگاههای امریکا:

وظیفه کارمند کنسولگری این نیست که بر کار دانشگاه آمریکایی که شما را پذیرفته است نظارت کند—همین که شما فرم I-20 را دریافت کرده اید تا حدود زیادی نشان می دهد که شما حائز شرایط علمی لازم برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر هستید. اما کارمند کنسول گری باید بررسی و اطمینان حاصل کند که فرم I-20 بر اساس، به عنوان مثال، اسناد جعلی یا پذیرش برحسب اشتباه مسؤل صدور پذیرش، صادر نشده باشد. بنابراین، شاید بهتر باشد که کارنامه مقاطع تحصیلی گذشته (ترجمه شده به زبان انگلیسی و تأیید شده توسط دارالترجمه های رسمی) و کارنامه های آزمون ها را با خود بیاورید، تا بهتر و راحت تر بتوانید پیشینه خود را به اثبات برسانید. همچنین باید انتظار داشته باشید که از شما خواسته شود که خلاصه ای از اهداف تحصیلی خود را ارائه دهید

نامه مالی دانشجو:

باید ثابت کنید که شما، (یا حامیان مالی شما، اگر شخص دیگری هزینه شما را می پردازد) برای تأمین هزینه تحصیل شما در ایالات متحده پول کافی دارد. قاعده کار این است که شما باید با ارائه سند و مدرک ثابت کنید که کل بودجه لازم برای تأمین مخارج شما (اعم از شهریه تحصیلی، هزینه های زندگی، ایاب و ذهاب و سایر هزینه ها) برای سال اول موجود است، و بتوانید با ارائه مدارک کافی در خصوص بودجه هایی که از منابع قابل اطمینان انتظار می رود، به نحو منطقی توجیه کنید که چگونه می خواهید مابقی بودجه لازم برای اتمام برنامه تحصیلی خود را تأمین کنید.

ممکن است کارمند کنسولگری به عنوان بخشی از روند درخواست پذیرش از دانشگاه خواستار ارائه یک فرم “تعهد به پشتیبانی” یا Affidavit of support از طرف حامی مالی شما شود که تضمین می کند طی مدت اقامت شما بودجه کافی برای رفع نیازهای شما موجود خواهد بود. چنانچه اعضای خانواده خود را به ایالات متحده می برید، انتظار می رود از بودجه کافی برای رفع نیازهای آنها برخوردار باشید (به خاطر داشته باشید که بستگان دانشجویان مطلقاً نمی توانند به عنوان حقوق بگیر مشغول به کار شوند). اگر برای ادامه تحصیل اعضای خانواده خود را در زادگاه خود ترک می کنید، کارمند کنسولگری از شما خواهد پرسید طی مدتی که شما مشغول تحصیل هستید، چه کسی هزینه معاش خانواده تان را تأمین خواهد کرد.

معمولاً ضروری ترین اسناد و مدارک برای اثبات ادعای شما عبارتند از اصل دفترچه های بانکی یا صورت حساب های مالی که حداقل سه ماه از داد و ستدها را نشان دهد؛ اطلاعاتی از بانک در خصوص مدت زمان افتتاح حساب و متوسط تراز آن؛ فرم های مالیاتی نشان دهنده درآمد سالیانه؛ مدارک مربوط به سایر دارایی ها مانند مالکیت یک بنگاه تجاری (مجوز تجارت)، ملک، سهام و غیره؛ و/یا اسناد و مدارکی که نشان دهد یک بورسیه به شما اعطا شده است.

مدارک لازم جهت حضور در روز مصاحبه:

هر موردی کاملاً فردی است و شما باید به دقت فکر کنید که چگونه و از طریق چه تعهدی می توانید به بهترین وجه ممکن ثابت کنید که به کشور زادگاه خود باز خواهید گشت. برخی از اسناد و مدارکی که معمولاً مفید هستند عبارتند از اسنادی که ثابت می کنند شما یا خانواده بلافصل شما مشغول به کسب و کار ثابت و یا مالک خانه هستید؛ گواهی نامه های مؤسسات آموزشی داخل کشور؛ معرفی نامه از سوی یک مقام مسئول (مثلاً یک معلم) که مشارکت اجتماعی شما را نشان دهد؛ اسناد مالکیت زمین؛ گذرنامه منقضی شده که نشان دهد شما قبلاً هم به خارج از کشور سفر کرده و دوباره به میهن باز گشته اید.

اسناد و مدارک خواهران و برادران که نشان دهد آنها هم قبلاً در خارج از کشور به تحصیل پرداخته اند و بعد به کشور باز گشته اند (گواهی نامه ها، مدارک تحصیلی، نامه هایی از کارفرمایان آنها، یا گذرنامه های فعلی آنها و غیره)؛ نامه ای از جانب کارفرمای فعلی شما مبنی بر این که تحصیلاتی که شما برای آن برنامه ریزی کرده اید برای آنها مفید خواهد بود؛ نامه ای از یک شرکت مبنی بر اینکه بعد از اتمام تحصیلات و بازگشت به میهن توسط آنها استخدام خواهید شد؛ و/یا نامه ای از یک شرکت مبنی بر اینکه بعد از بازگشت ممکن است شما را استخدام کنند و اینکه آنها نیاز به کارمندانی با تحصیلاتی دارند که شما در ایالات متحده دریافت خواهید نمود

مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا چقدر طول خواهد کشید؟

زمان موجود برای کارمند کنسولگری برای مصاحبه با شما بسیار کوتاه خواهد بود (شاید یک الی سه دقیقه) زیرا حجم درخواست های روادید که روزانه باید در کنسولگری های ایالات متحده مورد رسیدگی قرار گیرد بسیار زیاد است. به لحاظ این محدودیت های زمانی، کارمند کنسولگری ممنون خواهد شد اگر اسناد و مدارک خود را خوب سازماندهی کنید و به پرسش های او پاسخ هایی مختصر و مفید دهید

دریافت مدرک تافل

تافل TOEFL که برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language ، آزمونی است که برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی آمریکا مورد نیاز است. این آزمون توسط موسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود. مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد.

بیشتر دانشگاه های آمریکا نمره تافل را قبول می کنند و اگر شما آیلتس داشته باشید معمولا نمره مینیمم آیلتس شما را کمتر از مینیمم تافل در نظر می گیرند! سعی کنید از تافل نمره 100 را کسب کنید.

آزمون کاغذی PBT

داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون پاسخ دهند. این آزمون جای خود را به آزمون اینترنتی داده‌است و در واقع در آینده‌ای نه چندان دور کاملاً منسوخ خواهد شد. در آزمون کاغذی سه مهارت زبان آموز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد:

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

ساختار زبان (Structure and Language)

مهارت خواندن (Reading Comprehension)

علاوه بر سه مهارت فوق یک قسمت برای مهارت نوشتن هم وجود دارد که در یک فرصت ۳۰ دقیقه‌ای بایستی داوطلب بتواند در مورد موضوع مشخصی بنویسد. نمرات بدست آمده از هر قسمت بعد از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می‌کند. این نمره می‌تواند بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ تغییر کند. بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد. نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می‌خواهد نمره آزمون تافلش به آنجا ارسال شود. معمولاً برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ و برای شرکت در آزمون دکتری در داخل ایران نمره بالاتر از ۴۸۰ مورد نیاز است.

آزمون اینترنتی IBT

در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوتهایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارتهای زبانی را پوشش می‌دهد.

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.

این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سوالها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سوالات تقریباً به صورت تصادفی است

مهارت خواندن (Reading Comprehension)

این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متنها است. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوهٔ دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه‌های مترادف می‌باشد. در آزمون ibt دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدولبندی را دارا باشد. به طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک کننده باشد

مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

این بخش شامل شش متن می‌باشد؛ دو مکالمهٔ دانشجویی و چهار متن نیز شبیه سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است

مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)

این بخش مجموعاً شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آنها یک سوال دربارهٔ زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخشهای reading،listening همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخشها دانشجو باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خواند یا می‌شنود و یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد

مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)

این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامهٔ آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقالهٔ شخصی در مورد سوال ارائه شده می‌نویسد.

نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.