کمک هزینه های تحصیلی در آمریکا

کمک هزینه های تحصیلی که بورسیه یکی از انواع آن است به کمک های مالی ای اطلاق می شود که دانشگاه ها و مراکز آموزشی بر اساس دانش، سوابق کاری و توانایی فرد در زمینه ی تدریس یا تحقیق به دانشجویان خود اختصاص می دهند. علاوه بر دانشگاه و مراکز آموزشی؛ این کمک هزینه ها همچنین ممکن است از سوی دولت فدرال، دولت های ایالتی و یا از سوی مراکز و شرکت های خصوصی به دانشجو پرداخت شوند.

شرایط دریافت بورسیه و سایر کمک هزینه های تحصیلی و همچنین میزان آنها به دانشگاه، مقطع و رشته ی تحصیلی بستگی دارد. این شرایط حتی ممکن است بر اساس شهر یا ایالت محل تحصیل متفاوت باشند. به طور کلی، دانشجویان دانشگاه های ممتاز آمریکا و کانادا معمولا شانس بالاتری برای اخذ این تسهیلات خواهند داشت زیرا این دانشگاه ها همانطور که از سطح علمی بالاتری برخوردار هستند بودجه ی بیشتری نیز در اختیار دارند که از محل آن می توانند بورسیه یا انواع دیگر کمک هزینه های تحصیلی را پرداخت کنند. 

دانشگاه ها برای اختصاص دادن بورسیه یا سایر کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان خود عواملی چون میزان تسلط به زبان انگلیسی، سوابق تحصیلی، معدل، داشتن مقاله های دانشگاهی، رزومه ی کاری و همچنین نمره ی آزمون های GMAT و GRE را مد نظر قرار می دهند. دانشجویانی که از سطح علمی بالاتر و رزومه ی کاری و تحصیلی پربارتری برخوردارند شانس بیشتری برای دریافت این تسهیلات خواهند داشت.

انواع کمک هزینه های تحصیلی

دانشگاه های آمریکا و کانادا در بسیاری از دوره های تحصیلات تکمیلی سعی دارند به شکل های مختلف دانشجویان ممتاز خود را به لحاظ مالی حمایت کنند که مهمترین اشکال آن عبارتند از:

۱- بورسیه (Fellowship)

انواع بورسیه های تحصیلی کمک های مالی بلاعوضی هستند که از سوی دانشکده ها یا شرکتها و موسسات خارج از دانشگاه به منظور حمایت و تشویق دانشجویان مستعد در اختیار آنها قرار داده می شوند. 

بورسیه ها به لحاظ تعداد محدود هستند و به همین جهت دانشجو برای اخذ آن باید نسبت به دانشجویان دیگر از سطح علمی بالاتر و سوابق کاری و تحصیلی قابل توجهی برخوردار باشد. معمولا اداره ی تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها با بررسی پرونده ی دانشجویان و با در نظر گرفتن عواملی چون معدل دوران لیسانس و فوق لیسانس ( برای مقطع دکترا)، نمره ی GRE، نمره ی تافل و توصیه نامه های اساتید در مورد اعطای بورسیه تصمیم گیری می کنند. در برخی دانشگاه ها بورسیه بر اساس تعداد واحد های درسی بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در هر درس می باشد.

تفاوت عمده ی بورسیه های تحصیلی با دیگر انواع کمک هزینه های تحصیلی در این است که دانشجو در قبال بورسیه ای که دریافت می کند ملزم به کار کردن نیست.

۲- دستیار تدریس (Teaching Assistant)

از دیگر انواع کمک هزینه های تحصیلی آن است که دانشجو به عنوان دستیار تدریس که به آن TA گفته می شود در دانشگاه فعالیت می کند و در قبال کاری که انجام می دهد درآمد خواهد داشت. انتخاب یک دانشجو به عنوان دستیار تدریس به نظر استادی که با وی همکاری می کند بستگی دارد. اساتید دستیار خود را با  توجه به دانش یک دانشجو، تسلط وی به زبان انگلیسی و توانایی اش در تدریس و مدیریت جلسات هفتگی انتخاب می کنند. 

در بسیاری از دانشگاه ها کلاسها یا دوره های متفاوتی تشکیل می شود که طی آن مهارت های لازم را به دانشجویان خارجی متقاضی TA آموزش می دهند. دانشجویان می توانند با شرکت در این کلاس ها توانایی های خود را ارتقاء داده و نظر اساتید را به عنوان TA جلب کنند.

۳- دستیار تحقیق (Research Assistant)

فعالیت به عنوان دستیار تحقیق که به آن RA گفته می شود نیز مانند مشارکت به عنوان دستیار تدریس یکی از انواع کار دانشجویی است که دانشجو معمولا تحت یه قرارداد کار موقتی با یکی از دپارتمان های دانشگاه همکاری می کند. 

بسیاری از اساتید از طریق تعریف پروژه های تحقیقاتی به ویژه در رشته های مهندسی و بیولوژی بودجه ای کسب می کنند که بخشی از آن را به دانشجویان مقطع فوق لیسانس یا دکترا اختصاص می دهند که به عنوان دستیار  برای انجام تحقیق با آنها همکاری می کنند. انتخاب RA نیز مانند TA به نظر استادی که پروژه تحقیقاتی را ارائه داده و بودجه دریافت می کند بستگی تام دارد.

شرایط اخذ بورسیه 

چنان که پیشتر اشاره شد؛ شرایط اخذ بورسیه ی تحصیلی بنا به رشته ی تحصیلی و دانشگاه متفاوت است ولی به طور کلی فاکتورهای اصلی در تعیین میزان بورسیه ی تحصیلی  به موارد ذیل بستگی دارد:

۱- معدل دوره های تحصیلی ( حداقل ۱۷ برای کارشناسی و ۱۵ برای کارشناسی ارشد و دکترا)

۲- نمره ی آیلتس حداقل ۶/۵ یا تافل حداقل ۵۵۰

۳- کسب نمره ی بالای ۸۰٪ در آزمون های GRE و GMAT

۴- داشتن مقاله بین المللی برای مقطع دکترا

۵- داشتن سابقه کار مرتبط با رشته ی تحصیلی ( و پروفایل  کاری برای رشته های هنر)