در دنیای امروز؛ همواره و در جای جای دنیا بسیاری از افراد پس از اتمام دوره ی دبیرستان و اخذ دیپلم بنا به دلایل و سلایق شخصی علاقمند به مهاجرت و ادامه ی تحصیل در کشور دیگری هستند.

در بین نوجوانان و جوانان ایرانی نیز بسیاری پس از اتمام دوره ی متوسطه و دریافت دیپلم؛ تمایل دارند تحصیلات خود را در دانشگاهی خارج از کشور ادامه دهند که برای تحقق این مهم نیاز به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی خواهند داشت. به این منظور؛ بسته به شرایط و ترجیح فردی غالبا کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا، استرالیا و نیز آن دسته از کشورهای آسیایی که زبان آموزشی آنها انگلیسی است به عنوان مقصد در نظر گرفته می شوند اما از این بین؛ کالج ها و دانشگاه های کشور کانادا به سبب اعتباری که در سطح جهانی دارند و نظر به اینکه هر ساله حجم قابل توجهی از دانشجویان غیر بومی ( بین المللی) را پذیرش می کنند از محبوبیت ویژه ای برخوردارند. گوناگونی فرهنگی، جامعه ی مهاجرپذیر، بالا بودن سطح کیفی زندگی و همچنین تسهیلاتی که این کشور برای دانش آموختگان خود در نظر می گیرد نیز دلایلی مضاعف برای انتخاب این کشور از سوی دانشجویان بین المللی ست.  

نظر به اینکه برای افرادی که با مدرک دیپلم ( ۱۲ ساله) و بر پایه ی یک ویزای تحصیلی قصد ورود به کانادا و زندگی در آن کشور را دارند؛ تحصیل در دوره های آموزشی کالج و یا تحصیل در مقطع لیسانس امکان پذیر است؛ غالباً برای این افراد  سوالاتی عمده در خصوص تشابهات و تفاوت های بین اشتغال به تحصیل در دوره های کالج و تحصیل در مقطع لیسانس وجود دارد؟

به طور کلی اخذ پذیرش در دوره های کالج و مقطع لیسانس به داشتن دیپلم ۱۲ ساله، آشنایی با زبان انگلیسی و اثبات تمکن مالی منوط است؛ هر چند که این عوامل تمامی شروط پذیرفته شدن توسط کالج یا دانشگاه را شامل نمی شوند. 

متقاضیان برای تحصیل در این مقاطع نیاز به ارائه ی مدرک زبان آیلتس ( IELTS) با نمره ی ۶ یا بالاتر دارند؛ با این وجود در صورتی که نمره آزمون زبان کمتر از حد تعیین شده باشد؛ فرد می تواند برای گرفتن پذیرش مشروط ( Conditional) اقدام کند که در صورت اخذ ویزا و پس از ورود به خاک کشور کانادا ملزم به گذراندن دوره های زبان پیش از ورود به دوره ی آموزشی مورد نظر خواهد بود ولی احتمال اخذ ویزا با پذیرش مشروط کمتر است.

تفاوتهای تحصیل در دوره های کالج با مقطع لیسانس

عمده ترین تفاوت های تحصیل در کالج با مقطع لیسانس مربوط می شوند به:

الف) طول مدت دوره ی آموزشی 

برنامه های آموزشی که در کالج ها ارائه می شوند نسبت به مقطع لیسانس دوره ی کوتاهتری دارند ( ۱-۲ سال) در صورتی که تحصیل به طورتمام وقت در مقطع لیسانس ۴ سال زمان می برد.

ب) مدرکی که در پایان تحصیل به دانش آموخته عطا خواهد شد.

چنانچه از اسم آن بر می آید تحصیل در مقطع لیسانس به اخذ مدرک لیسانس ( کارشناسی) منجر خواهد شد که نسبت به مدارکی که پس از اتمام دوره های کالج به فرد عطا می شوند از اعتبار بیشتری برخوردار است و برای ادامه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز کارآمد است لیکن بر پایه ی مدارک اخذ شده در کالج نمی توان وارد دوره های تحصیلات تکمیلی شد. 

پ) روند دریافت پذیرش

عموما اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا دشوارتر از دریافت پذیرش از کالج های این کشور است و برخورداری از شرایط و ملزومات بیشتری را می طلبد.

ت) شانس صدور ویزا

به طور کلی شانس صدور ویزا برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ پذیرش برای تحصیل در دوره ی لیسانس در یکی از دانشگاه های کانادا شده اند بالاتر از افرادی ست که بر پایه ی پذیرش تحصیلی اخذ شده از سوی یک کالج برای دریافت ویزا درخواست می دهند؛ گرچه این امر مطلق نیست و به مجموع شرایط فرد و تشخیص افسری که درخواست ویزا را بررسی می کند؛ بستگی دارد. 

ث) هزینه ی تحصیل

نظر به اینکه طول مدت تحصیل در مقطع لیسانس بیشتر از دوره های کالج است؛ طبعا هزینه ی تحصیل در این مقطع بالاتر خواهد بود.   

شرایط کلی برای تحصیل در دوره های کالج یا مقطع لیسانس در کانادا

هر چند شرایط اخذ پذیرش بنا به سیاست های موسسه ی آموزشی ( کالج یا دانشگاه) و نیز قوانین ایالتی که در آن واقع است؛ می تواند تفاوت هایی داشته باشد اما به طور عمده شرکت در دوره های آموزشی کالج یا تحصیل در مقطع لیسانس برای افرادی مناسب تر است که:

  • ترجیحا از زمان اخذ دیپلم ۱۲ ساله ی آنها بیش از ۵ سال نگذشته است ( در حالت ایده آل ۲ سال یا کمتر).
  • بین ۱۸ تا ۲۳ سال سن دارند. 
  • در مقاطع بالاتر از دیپلم تحصیل نکرده اند.
  • سطح زبان انگلیسی آنها در حد نمره ی ۶ آزمون IELTS است.
  •  تمکن مالی داشته و قادر به اثبات این مهم هستند.

به جزییات دوره های آموزشی کالج در کانادا و نیز تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا  در مطالبی جداگانه پرداخته ایم. 

هموطنان گرامی،

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در کالج ها و دانشگاه های کانادا، ارزیابی شرایط فردی و انتخاب گزینه ی مناسب که مطابق با اهداف و برنامه های بلند مدت ایشان باشد؛ می توانند ضمن تماس با مشاوران تحصیلی موسسه ی US VIP GROUP  از خدمات مشاوره ی رایگان ما بهره ببرند.