زندگی در کانادا

کانادا یکی از کشورهایی ا ست که پایین‌ ترین آمار جرم و جنایت را دارد.امار جرم و جنایت در کشورکانارا بسیار پایین است و شما با خیالی اسوده میتوانید در این کشور زندگی کنید زیرا قانون شماره یک در میان مردمان کانادا احترام گذاشتن به مردم و اموالشان هست . مطابق گزارش سازمان ملل متحد کانادا در میان پنج کشور برتر دنیا از لحاظ دارا بودن شرایط زندگی قرار دارد شما پس از ورود به کانادا از مزایای کلاسهای رایگان اموزش زبان انگلیسی استفاده رایگان از امکانات مراکز کاریابی بهره مند  خواهید بود . سالانه افراد بسیاری از کشور های مختلفی با فرهنگ ها و ادیان مختلف به کانادا مهاجرت نموده ودر کنار ادیان دیگر با صلح و ارامش زندگی میکنند بنابراین شما احساس زندگی در کشوری بیگانه را نخواهید داشت .

طبیعت

کانادا کشوری ا ست که دارای گونه های مختلفی از گیاهان و حیوانات همچنین دریاچه‌ها و فضاهای سبز بسیار می‌باشد. از بهار تا پاییز کانادایی‌ها در هر کجای کشور که باشند در کنار فعالیت‌های روزمره‌شان از این طبیعت بسیار زیبا لذت می‌برند. در طول زمستان تفریحاتی مثل اسکی و هاکی در بین کانادایی‌ها بسیار محبوب می‌باشد.به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار خوب در کانادا می‌توانید به وضوح شاهد هر ۴ فصل سال باشید.

هوای بسیار تازه و پاک کانادا به دلیل فراوانی درختان و فضاهای سبز آن است که سراسر این کشور را فراگرفته است. در تمام شهر های کانادا این بسیار عادی است که در باغچه یا فضاهای سبز حیوانات وحشی را بیابید که با زندگی شهری در کنار انسان‌ها سازگاری پیدا کرده‌اند. حیواناتی مانند سنجاب، راکون، سمور، راسو، غاز وحشی و غیره…

در خیابان‌های اطراف شهرها و در گذرگاه های بزرگ راه‌ها به وفور تابلوی عبور حیوانات وحشی مثل گونه های مختلف گوزن‌ها به چشم می‌خورد.

حمل ونقل

کسانی که قصد مهاجرت به کانادا و اقامت دائم در کانادا را دارند باید بدانند که با چه وسایل نقلیه ای در شهرهای کانادا می توانند  برای عبور و مرور و تردد استفاده کنند ، لازم به ذکر است که در کشور کانادا راه های حمل و نقل مختلفی وجود دارد.بیشتر حمل ونقل در این کشور با اتوبوس و مترو انجام میشود و هر شهری زمانبدی خاص خود را دارد.

شهرهای بزرگ کانادا دارای شبکه حمل و نقل شهری و حومه شهری در سطح بسیار عالی هستند، خدمات این شبکه سریع، متناوب و متشکل از اتوبوس، قطارهای زیرزمینی (مترو)، قطارهای زمینی، منوریل‌ها و در برخی از شهرها کشتی است. بلیت ها برای استفاده در تمامی وسایل نقلیه شبکه حمل و نقل شهری معتبر هستند. مسافران با نشان دان آن از یک وسیله نقلیه عمومی به نوع دیگری بروند. بلیت ها ممکن است یک‌طرفه و یا برای چندین بار استفاده معتبر باشند. معمولا در وسایل حمل و نقل عمومی شهری نمی‌توانید چیزی بخورید یا بنوشید و به رادیو یا سی دی گوش کنید. ورود حیوانات به جز سگهای راهنما یا حیواناتی که در قفسهای مخصوص حمل می‌شوند، به وسایل حمل و نقل عمومی ممنوع است. در بعضی از قطارها و اتوبوس ها می‌توانید دوچرخه را به داخل و یا به جلو آنها آورده و نصب کنید. معمولا به کودکان زیر ۱۴ سال، دانش‌آموزان، دانشجویان، و سالمندان تخفیف داده می‌شود. هنگام پرداخت نقدی کرایه باید بلیت خود را تا رسیدن به مقصد نگه دارید.

تاکسی

در کانادا تاکسی به نسبت ارزان است و در بیشتر شهرها به تعداد فراوان در دسترس است. معمولا در شهرهای بزرگ به آسانی می‌توان تاکسی‌ها را تشخیص داد. ورودیه در تورنتو حدود ۴ دلار و بعد از سوار شدن هزینه هر کیلومتر ۱٫۵ دلار است. علاوه بر آن چه که در کیلومتر شمار نشان داده می‌شود، هزینه‌های اضافی مانند عوارض پل یا کشتی و اضافه بهای شب یا روز یکشنبه محاسبه می‌شود. برای برخی از مقاصد ممکن است کرایه مخصوصی وجود داشته باشد که به طور معمول نرخ آن جلوی تاکسی قرار داده می‌شود. تمامی رانندگان تاکسی باید جواز رانندگی تاکسی و پروانه تاکسیرانی را که توسط شهرداری صادر می‌شود را، داشته باشند.

مترو

سیستم مترو در هر شهر کانادا متفاوت است و در بعضی شهر ها مثل تورنتو تراموای برقی هم موجود است.مردم استقبال زیادی برای استفاده از مترو می کنند.

اتوبوس های بین شهری

ارزانترین وسیله ی حمل و نقل برای مسافرت های شهری اتوبوس است.اتوبوس ها برای مسافرت امن هستند و با داشتن بلیط اتوبوس ها می توان از برخی خدمات داخل ترمینال مثل رستوران ها برخوردار شد.کودکان زیر ۴ سال نیاز به تهیه ی بلیط ندارند.در نگاهی کلی می توان گفت که اتوبوس ها برای مسافرت به واسطه ی خدماتی که دارند مناسب هستند.

حمل و نقل هوایی

کانادایی‌ها عالی‌ترین ارتباطات هوایی با بیشتر کشورهای دنیا را دارند، حدود ۱۰۰ خط هوایی وجود دارد که سالانه ۴۰ میلیون مسافر را در ۵۵ میلیارد مایل جابه جا می‌کنند. دو مسیر هوایی مونتریال، تورنتو و ونکوور، تورنتو پر رفت و آمد‌ترین مسیرهای داخلی هستند و سالانه بیش از ۱ میلیون مسافر در این مسیرها رفت و آمد می‌کنند. حتی مسیر کوتاه کلگری، ادمونتون (با مسافتی کمتر از ۲۰۰ مایل یا ۳۲۰ کیلومتر) نیز سالانه حدود نیم میلیون مسافر را جا به جا می‌کند. کانادا ایر نام هواییمایی ملی کانادا است و دفتر اصلی این شرکت در شهر مونترال کبک هست کانادا یکی از امن‌ترین کشورهایی است که می‌توان در آن پرواز کرد و خطوط هوایی بزرگ آن دارای سابقه ایمنی عالی است.

کیفیت زندگی سیستم بیمه (درمانی )

یکی از شاخص های مهم در یک کشور دسترسی  به مراکز درمانی و پزشکی و استفاده از خدمات مطلوب است این موضوع برای تمام افراد در سنین مختلف را شامل خواهد شد وهمه در پی به دست اوردن بهترین خدمات درمانی با حداقل هزینه هستند .

سیستم بیمه یکی از شاخص های هم توسعه یافتگی یک کشور  است که نمونه های ان در کشورهای کانادا ،ژاپن ، انگلیس و بسیاری از کشور های اروپایی میباشد .

به عبارتی دیگر صنعت بیمه با گرداوری حق بیمه های درمانی (premium )در توسعه اقتصادی دادرای نقش مهمی است و از طرف دیگر با ایجاد امنیت و اطمینان برای فعالیت های خدمتی ،تولیدی در جامعه روند سازندگی و پیشرفت را تهسیل میکند .

سیستم بیمه درمانی کانادا یکی از جامع ترین ارائه دهندگان خدمات بیمه در دنیاست . به این صورت که بیمار از لحظه ورود به بیمارستان

تا مرخص شدن هیچ هزینه ای را پرداخت نمیکنند و یا حداقل هزینه را پرداخت میکنند .

هزینه ویزیت در مطب پزشکان هم با ارا ئه کارت بیمه به صورت رایگان است و تا ۸۰ درصد قیمت داروها را هم تحت پوشش بیمه قرار میگیرند .

در کانادا، تمامی شهروندان و افرادی که انواع اقامت دائم کانادا را دارند، واجد شرایط دریافت بیمه خدمات درمانی هستند؛ نظام بهداشت و درمان کانادا مشهور به Medicare ترکیبی از برنامه‌های فدرال و ایالتی است که هدف آنها اطمینان از دسترسی تمامی کانادایی‌ها به خدمات درمانی بدون توجه به وضعیت مالی آنهاست.تمامی هزینه‌های خدمات درمانی در کانادا از منبع مالیات‌ها تامین می‌شود؛ برای استفاده از خدمات پزشکی رایگان افراد باید بیمه خدمات درمانی عمومی داشته باشند.

افرادی که بیمه‌ خدمات درمانی عمومی دارند یک کارت به نام کارت بهداشت یا Heathcard  دریافت می‌کنند که باید هنگام مراجعه به مراکز پزشکی همراه داشته باشند؛ بیمه‌های خدمات درمانی عمومی و مواردی که توسط این بیمه مورد پوشش قرار می‌گیرند در ایالتهای گوناگون با هم تفاوتهایی دارد.

دولت کانادا تمام مراکز پزشکی را موظف نموده است که در صورت وقوع حوادث و یا در موارد اورژانسی به مهاجرینی که بیمه ندارند و به آن‌ها مراجعه می‌کنند، بدون هیچ هزینه‌ای خدمات ارائه دهند.

خدمات اجتماعی (social security )

میانگین در امد خانوار

کانادا یکی از کشور های ست که بالاترین رتبهٔ استاندارد جهانی حتی بالاتر از آمریکا و خیلی از کشور های اروپایی را دارد. در آمد هر کانادایی به طور متوسط

در سال بالاتر از ۳۸,۰۰۰$ است.

نظام اموزش و پروش در کانادا

در کانادا اهمیت زیادی به یادگیری داده می شود و در این کشور یک سیستم آموزش و پرورش درجه یک با استانداردهای بالا وجود دارد. این کشور در مقایسه با میانگین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، پول بیشتری برای آموزش خرج می کند (بعنوان درصدی از GDP) و در بین کشورهای G-8 (انجمن متشکل از ۸ کشور ثروتمند جهان) در مقام دوم قرار دارد.

‌در کانادا کودکان‌ از ۳ تا ۶ سالگی در مهد کودک‌ها و دوران‌ آمادگی، تحت‌ تعلیم‌ و تربیت‌ قرار می‌گیرند. شروع‌ دوره‌ ابتدایی (Elementary School) از ۶ سالگی است. در استان‌ کبک‌ کلاس‌ اول‌ تا ششم‌ و در استان‌های دیگر کلاس‌ اول‌ تا هفتم‌ را دوره‌ ابتدایی می‌دانند. دوره‌ دبیرستان‌ (Secondary School) چهار سال‌ است‌ (کلاس هشتم تا دوازدهم). نظام‌ تحصیلی پیش‌ دانشگاهی در این‌ کشور به‌ گونه‌ای است‌ که‌ تا قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ دانش‌آموزان‌ حدود ۱۲ سال‌ تحصیل‌ می‌کنند.

در مقایسه با انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا، کانادا پایین ترین نرخ شهریه را از دانشجویان خارجی اخذ می کند. هزینه ها در دانشگاه های دولتی آمریکا تقریبا یک سوم بیشتر از هزینه ی اخذ مدرک لیسانس در کانادا می باشد.