انجام مرحله ی انگشت نگاری و گرفتن عکس (Biometrics )

متقاضیان دریافت انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کانادا پس از تکمیل فرم درخواست، ارسال مدارک و پرداخت هزینه های مربوطه نیازمند انجام مرحله ی انگشت نگاری و گرفتن عکس (Biometrics ) هستند که این امر در مراکز درخواست ویزا  (Visa Application Center ) که آن را به اختصار VAC می خوانند انجام می گیرد. به این منظور طی ۴۸ ساعت پس از ارائه ی درخواست؛ نامه ای برای متقاضی صادر می شود که لازم است ظرف ۳۰ روز از تاریخ صدور آن با همراه داشتن پرینت نامه و گذرنامه ی معتبر و با تعیین وقت قبلی برای انجام انگشت نگاری و گرفتن عکس به یکی از دفاتر VAC مراجعه کند.

لازم به ذکر است که انجام این مرحله که Biometrics نامیده می شود در صورتی الزامی ست که:

  • متقاضی بیش از ۱۴ سال و کمتر از ۸۰ سال سن داشته باشد. لذا افراد زیر ۱۴ و بالای ۸۰ به طور کل از انجام آن معاف هستند.
  • متقاضی طی ۱۰ سال گذشته مرحله ی Biometrics را نگذرانده باشد. در صورتی که فرد ظرف ۱۰ سال اخیر برای اخذ یکی از انواع ویزاهای کانادا اقدام کرده و انگشت نگاری انجام شده باشد حتی در شرایطی که درخواست وی رد شده و موفق به دریافت ویزا نشده باشد نیز نیازی به انجام مجدد آن نخواهد داشت.

 

در حال حاضر، در مجموع ۱۶۲ مرکز درخواست ویزا (VAC)  در سراسر دنیا وجود دارند که به امور مربوط به متقاضیان انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کانادا رسیدگی می کنند. این دفاتر همچنین به افرادی که مقیم دائمی کانادا (PR) هستند اما خارج از خاک آن کشور به سر می برند و به دلایلی مثل منقضی شدن کارت اقامت خود برای بازگشت به کانادا نیاز به دریافت گواهی دارند؛ خدمات ارائه می دهند.

از آنجا که کشور کانادا سفارت یا کنسولگری در ایران ندارد؛ هموطنان مقیم ایران برای انجام انگشت نگاری نیازمند مراجعه به یکی از مراکز درخواست ویزا در کشور دیگری هستند. در ادامه برای کمک که به هموطنان عزیز جهت یافتن دفاتر VAC ؛ آدرس و اطلاعات تماس این دفاتر در کشورهای ترکیه، امارات متحده ی عربی و ارمنستان که هموطنان مقیم ایران با تعیین وقت قبلی می توانند به آنها مراجعه کنند آمده است

دفاتر VAC در ترکیه

دو مرکز درخواست ویزا در کشور ترکیه وجود دارد که یکی در آنکارا و دیگری در استانبول واقع شده است.

آدرس دفتر VAC در آنکارا:

İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:57/A Çankaya Ankara 06530 – Regnum Sky Tower

آدرس دفتر VAC در استانبول:

Haciahmet Mah. Kurtulus Deresi Cad. No:29 Beyoglu-Istanbul 34440

ساعت کار دفاتر VAC در ترکیه:

ساعت کار هر دو مرکز درخواست ویزا در ترکیه دوشنبه تا جمعه از ۸ صبح تا ۴:۴۵ بعد از ظهر به وقت محلی است.

تعیین وقت قبلی جهت مراجعه به دفاتر VAC در ترکیه:

متقاضیان می توانند از طریق شماره تلفن ۰۰۹۰۲۱۲۳۷۳۵۸۰۷ با این مراکز تماس بگیرند و یا با مراجعه به وبسایت vfsglobal بخش ترکیه  به صورت آنلاین اقدام به تعیین وقت قبلی در هر یک از این دفاتر کنند. همچنین با ارسال ایمیل، چت با متصدیان دفتر مربوطه و مراجعه ی حضوری به این دفاتر در ترکیه می توان نوبت دریافت کرد.

دفاتر VAC در امارات متحده ی عربی

در کشور امارات نیز دو مرکز درخواست ویزا (VAC) وجود دارد که برای انجام انگشت نگاری با تعیین وقت قبلی می توان به آنها مراجعه کرد. یکی از این مراکز در پایتخت این کشور ( شهر ابوظبی) و دیگری در شهر دوبی قرار دارد.

دفتر VAC در ابوظبی:

VFS (GCC) LLC

Level B2 (Lower Ground), The Mall, World Trade Centre, khalifa Bin Zayed The 1st Street (Airport Road), Abu Dhabi, UAE

آدرس دفتر VAC در دوبی:

Wafi Mall, 3rd Floor, Falcon, Phase 2, Umm Hurair 2 – Dubai – UAE

ساعت کار دفاتر VAC در امارات متحده ی عربی:

ساعت کار دفاتر درخواست ویزا (VAC) در ابوظبی و دوبی یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر به وقت محلی می باشد.

تعیین وقت قبلی جهت مراجعه به دفاتر VAC در امارات متحده ی عربی:

متقاضیان برای تعیین وقت قبلی نزد هر یک از دفاتر درخواست ویزا در کشور امارات می توانند با شماره تلفن ۰۰۹۷۱۴۲۰۵۵۸۸۱ تماس بگیرند یا برای دریافت نوبت به صورت آنلاین به وبسایت vfsglobal بخش امارات متحده ی عربی  مراجعه کنند. همچنین با ارسال ایمیل، چت با متصدیان دفتر مربوطه روی وبسایت و مراجعه ی حضوری نیز می توان برای به تعیین وقت قبلی در این مراکز اقدام کرد.

دفتر VAC در ارمنستان

در کشور ارمنستان تنها یک دفتر رسیدگی به درخواست ویزا ( VAC) واقع در شهر ایروان وجود دارد که هموطنان مقیم ایران می توانند جهت انجام انگشت نگاری به این مرکز مراجعه کنند.

آدرس دفتر VAC در ایروان:

۱۰ Vazgen Sargsyan street, Yerevan 10, Armenia

ساعت کار دفتر VAC در ارمنستان:

ساعت کار دفتر درخواست ویزا (VAC) در ایروان دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر به وقت محلی است.

تعیین وقت قبلی جهت مراجعه به دفتر VAC در ارمنستان:

جهت گرفتن نوبت از دفتر VAC در ایروان متقاضیان می توانند با شماره تلفن ۰۰۳۷۴۶۰۲۷۰۱۱۳  تماس بگیرند و یا به صورت آنلاین از طریق  وبسایت vfsglobal بخش ارمنستان  اقدام کنند. تعیین وقت قبلی در این مرکز با ارسال ایمیل، چت با متصدیان دفتر روی وبسایت و مراجعه ی حضوری نیز ممکن است.

مراکز درخواست ویزا (VAC) در سایر کشورها

 

در صورتی که متقاضی ساکن ایران نباشد و یا تمایل داشته باشد برای انجام انگشت نگاری به کشوری غیر از کشورهای یاد شده سفر کند؛ برای یافتن یکی از مراکز VAC در کشور محل اقامت خود یا سایر کشورها می تواند به لیست مندرج در وبسایت Government of Canada که در آن مراکز معتبر درخواست ویزا به تفکیک شهرها و کشورها مشخص شده اند؛ رجوع کند.